Video Toaster, Speed Edit, Tricaster

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. Hamit Türk dedi ki:

  Speededit’i kullandım. Gerçekten çok hızlı ve kolay bir program. ama plug-in desteği daha fazla olmalı.

 2. baycan dedi ki:

  gökhan bey bende speed edit kullanıyorum ama profesyonel bir montaj kartım olmadığı için render dan sonra video da bir karıncalanma oluyor yani kalite düşüyor.bana ucuz ve speed edit i calıştıracak bir montaj kartı söyleyebilirmisiniz.çünkü klip montajı yapıyorum ve render dan sonra kalite düşüyor renk ler iyi olmuyopr çözünürlüğü düşüyo .teşekkürler

 3. admin dedi ki:

  Sorununuz profesyonel bir montaj kartından çok, codec sorunu gibi görünüyor. Render sonrasındaki kayıplar, genelde, sabit diske yazarken seçtiğiniz codec’le ilgilidir. Kayıpsız bir codec kullanmanız ya da çalışmayı sekans olarak (resim kareleri) daha iyi sonuca ulaşmanızı sağlar. Özellikle kısa reklam türü çalışmalarda, çalışmanın yayınlanacağı TV, stüdyoya sekans olarak götürdüğünüzde, orada birleştirebilirler.

  Diğer taraftan bilgisayar sisteminize takacağınız bir fireware (IEEE 1394) kartıyla, DV kamera ve sistemlerden video almanız, işiniz bitince yine DV’ye aktarmanız mümkündür… Bazı bilgisayar anakartlarında firewire direkt olarak gelmektedir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/FireWire

 4. Barış dedi ki:

  Merhaba Gökhan Bey,

  Bana şu işi yapacak bir yazılım gerekli: Kısaca, canlı yayın yapma (resim seçme) ve anında o yayını kaydetme. Yani anlık montaj yazılımı.

  Şöyle açıklayabilirim: 4-5 tane kameradan (veya başka herhangi bir görüntü kaynağından) gelen görüntüler, bilgisayara girilir ve programın ekranında canlı olarak görünür. Kullanıcı o görüntülerden herhangi birini seçer ve o seçtiği kaynaktan gelen görüntüler yayına verilmeye başlanır. İstediği anda istediği görüntü kaynağını seçer ve o kaynaktan gelen görüntü yayına alınır. (Yani resim seçicilik yapar) Tabi ki yayına gönderilen görüntü aynı anda bilgisayara bir video görüntüsü olarak kaydedilir.

  Sanırım Tricaster denilen cihaz tam bu iş için. Ancak ben bu cihazın işini yapabilecek bir yazılım da olabileceğini düşünüyorum. SpeedEdit öyle bir yazılım mıdır? Değilse, bu işi yapan yazılım var mıdır? Tamamen amatörce amaçlar için kullanacağız. (Go-kart turnuvalarımızı bu şekilde çekmeyi, bu sayede anında montajlamayı düşünüyoruz. Belki aynı anda internetten canlı yayınlamayı da…) Teşekkürler şimdiden.

 5. admin dedi ki:

  Merhaba Barış Bey,

  Bu işlemi yapmak için öncelikle 4-5 canlı kaynağı bilgisayara girmeyi sağlayan bir karta ya da donanıma ihtiyaç var. Yazılım bölümü çözülse bile (açıkçası bunu yapan bir yazılım bilmiyorum), donanım konusunda sıkıntı yaşamanız muhtemel. Birden çok DV kaynak bağlamanız mümkün olabilir, ama sonuç nasıl olur emin değilim… Çözüm olarak belki güvenlik kameralarında kullanılan kartlar ve yazılımlar yardımcı olabilir. Ama bu sistemlerde yayın standartının ve kalitesinin çok altına düşmesine sebep olacaktır 🙁

  VideoToaster VT ve Tricaster, tam olarak bu istediğinizi yapar. Birçok kamera girişi sağlar ve bu kameralar arasında realtime efektlerle gerçmenizi (bu efektleride özelleştirip, program, TV kanalına özel yapılabilir) bu geçişler sırasında logo, altyazı vs. basmanızı ve elde edilen sonucu aynı anda yayına verirken, hem logolu, hem logosuz (ham olarak) sabit diske kaydetmenizi sağlar. Bu işlemler gerçekleşirken, aynı zamanda internet yayınıda gerçekleştirir. İşlem bittiğinde sabit diskteki görüntüyü direkt olarak sistemle gelen DVD yazılımıyla DVD’ye basmanız ya da ham görüntüleri yine sistemle sunulan Speed Edit yazılımıyla kurgulamanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir