Windows işletim sisteminde EFI ya da GPT partition silmek

Daha önce başınıza geldimi bilmiyorum, ama bazı sabit disklerdeki partitionları windows’un kullanıcı arayüzünden silmek ya da müdahale etmek pek mümkün olmuyor. Mac sistemlerin EFI partition’ını ya da GPT partition silmek için gerekli olan araç ise Komut satırından girilecek olan DISKPART yardımcı programı.

Windows’da (Windows 7) komut satırına geçmek için CMD komutunu verin.Karşınıza gelen Komut satırında diskpart yazıp Enter tuşuna basarak bu yardımcı programı çalıştırın.

Çalıştığı bilgisayarla ilgili bilgi vererek, sizden tekrar komut girmenizi bekleyecektir. Şimdi list disk yazarak sisteminizde yer alan sabit disklerin listesini alın.

Sabit disk listesinde yanlışlıkla sistemin kurulduğu ya da sizin için önemli olan diske çok dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmama sanırım gerek yok.

Listeden partition’ını silmek istediğiniz sabit diski tespit edin ve select disk no ile diski seçin. Burada no yerine sisteminizde yer alan ve sizin seçtiğiniz diskin numarası gelecek. Mesela benim sistemimde disk 0 ‘i silmek istediğimden select disk 0 giriyorum.  Disc x is now selected disk yanıtını alınca artık o diskte işlem yapabilirsiniz.

clean komutunu vererek, diskteki tüm partition bilgilerinin silinmesini sağlayabilirsiniz. Diğer kullanabileceğiniz komutlar için help yazmanız yeterli… Diskpart’dan çıkmak için exit yazmayı unutmayın.

Diskinizi silip, partitionları temizledikten sonra windows arayüzünden istediğiniz gibi partition belirleyip, format atabilirsiniz. (Bu uygulama bilgi amaçlıdır, sisteminize verebileceğiniz zarardan siz sorumlusunuz 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

11 Cevaplar

 1. atilla koşar dedi ki:

  gökhan abi çok teşekkürler aynen uyguladım efi partion ı sildim.

 2. burak dedi ki:

  çok teşekkür ederim. akşam akşam çok yardımcı oldu 🙂

 3. mesut yılmaz dedi ki:

  Teşekkür ederim. Harddiskin bozulduğunu düşünmüştüm.2 TB kazandırdın bana.Eyvallahh.

 4. Tolga dedi ki:

  Allah razı olsun kardesim sağol çok işime yaradı.

 5. osman dedi ki:

  Teşekkürler beni büyük bir uğraştan kurtardınız

 6. bilal dedi ki:

  çok sağol işe yaradı – windows 8 üzerine 7 yüklemiştik bilgisayar çöktü. diski haricen başka bir yerde formatladım ama EFI yi silememiştim, şimdi dediğin komutlarla silindi ve haddisk bağımsız oldu. Teşekkürler.

 7. mert dedi ki:

  abi gerçekten çok teşekkür ederim çok işime yaradı sağolasın

 8. Mağruf dedi ki:

  Çok teşekkürler flash diskimi kurtardım sayenizde…

 9. mustafa dedi ki:

  Teşekkürler, yardımınla problem ortadan kalktı emegine saglık

 10. murat dedi ki:

  teşekkürler

 11. mesut dedi ki:

  verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. kısa sürede işimi çözdüm ve şimdi diğer işlemlere geçebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir