LG X130 Netbook Pil/Batarya Sorunu Çözümü

Sevgili arkadaşım Mete Tepegöz, bir arkadaşımızın sevimli çocuğuna, evde kullanmadığı eski dizüstünü (LG X130 netbook) hediye edeceği zaman “yeni almamıza rağmen, bu bataryada sorun çıkardı…yeni bir batarya alıp, yeniden sistem kurarmısın?” diye rica etti. LG X130 için pil çözümlerine bakıyor, bir yandan da Aliexpress’de ucuz ve daha güçlü birşey varmı diye göz gezdiriyordum. İçimden bir ses, “sorun pilde değilde cihazda olmasın” diye seslendi. Bende bu sesi dinledim ve kısa sürede, bu seri dizüstülerde bir sorun olduğunu, basit bir firmware terfisiyle sorunun giderilebileceğini gördüm. Eğer sizde aynı seriden bir netbook’a sahipseniz aşağıdaki adımları takip ederek, yeni pil almadan (alsanızda anlamı olmayacak) sorunu çözebilirsiniz.

Not: Burada ülkemizin geri kalmışlığına, bilişim sektörümüzün içler acısı haline değinmeden edemeyeceğim. Düşünün bir dizüstü alıyorsunuz ve o dizüstündeki hatadan dolayı, sizi ne bir uyaran, ne arayan, ne hatasını düzeltmek isteyen var. Arkadaşımın aldığı 3. bataryada sorununu çözmemiş, 4.yü alacaktık ve ne bataryayı satan, ne LG firması bu konuda müşteriyi uyarma ihtiyacı duymuyor. Onlar bu ihtiyacı duymuyorda, sektör bileşenleri, devlet ne yapıyor.. Her zaman ki gibi hiç birşey… Saldım çayıra, mevlam kayıra… Türkiye’nin her alanında olduğu gibi…

Çözüm…

Aşağıdaki sayfada LG’nin X130 serisi netbook’ları için çeşitli sürücü ve yamalarını bulabilirsiniz.
http://www.lg.com/ae/support-product/lg-X130-L.A7W1E

Sayfanın en başında bir yerde

[BIOS/XP/Win7] System BIOS for X130 Model yer alıyor… Dosyayı sabit diskinize indirin (hemen alttaki link)

UL1F3G41_UI.zip

zip içerisinde bir UL1F3G41_UI.exe adlı bir dosya var. Bu dosya update işlemini gerçekleştiriyor. Fakat LGX130’daki sorun nedeniyle bu exe’yi çalıştırarak, cihazın firmware’ini update etmek isterseniz, cihazda pil yani batarya olmadığına dair bir uyarı alıyorsunuz. Bu uyarıyı ortadan kaldırmak için UL1F3G41_UI.exe dosyasının içeriğini winrar gibi bir araçla bir klasöre açın. Klasörde yer alan dosyalardan platform.ini dosyasını bir yazı editörle (notepad) açıp, BatteryCheck=1 satırını BatteryCheck=0 yapın ve kayıt edin. Daha sonra InsydeFlash.exe’yi çalıştırarak, LGX130’un terfi işlemini gerçekleştirin. İşlem başarıldıysa LGX130’daki pil (batarya) dolacak ve bundan sonra sorun çıkarmadan çalışacaktır

Donanımhaber forumunda yazan Serkan Koyun arkadaşımıza deneyim ve bilgisini paylaştığı için teşekkür ederim…
http://forum.donanimhaber.com/m_37917788/tm.htm#msglink_40559458

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

11 Cevaplar

 1. Özay Turay dedi ki:

  Allah senden ve diğer retro blogcularımızdan razı olsun.

  Bizimkiler neler yazmış diye bakarken hiç yazılımsal olacağını düşünmediğim pil sorununa çözüm buldum.

  Cihaz şimdi sorunsuz çalışıyor.

  Tekrar teşekkürler.

 2. arif dedi ki:

  hocam yazdıklarını harfiyen yaptım ama hala dolmuyor pil

 3. Gökhan AKBAŞ dedi ki:

  bende aynısını denedim adım adım ama olmadı neden acaba

 4. admin dedi ki:

  Bios update’in başarılı olduğuna eminseniz, pilinizin arızalı olma ihtimalini gözden kaçırmamanızı öneririm. Benim denediğim ve daha önce deneyip başarılı olan arkadaşlarda sorun Bios’tu… üzgünüm…

 5. arif dedi ki:

  o sorun okadar önemli değil de hocam başka bir sorunum daha var benim. bilgisayarımı açmak istediğimde fişi takıyorum direk açılmaya başlıyor ama açılmıyor iki kere açılır gibi yapıp kapanıyor sonra da güç düğmesine basıyorum ve ancak öyle açılıyor. bu konuda yardım edebilirmisiniz?

 6. ümit dedi ki:

  teşekkürler, update ile pil doluyor, işe yaradı..

 7. Melik dedi ki:

  Hocam yıllar sonra seni buldum Allah Razı Olsun, yukarıda açıklamalarına aynen katılıyorum. Yazıklar olsun vurdum duymaz insanlara. 4 tane pil satacağına bize çözümü söylese değil 4 pil evimdeki hereşeyi LG alırım. Bu nasıl iştir anlamış değilim. Tüketilsinde nasıl olur ise olsun, insanlık? Yardım? Vicdan??? artık amerikan tüketim çılgınlığı bizim milletimizde kabullenmeye başladı. Eskiden tamir vardı, yenileme kaldır at parça değiştirme yoktu. İphone alıyor adam arıza yapınca anında yenisini veriyor servis tamir yok. Youtube dan bir bakın adamın biri ÇİN de parça parça toplaya toplaya tamir ettirerek sıfırdan iphone 6s topluyor ve çalıştırıyor. Bu bukadar zor olmasa gerek, bizim örfümüz adetlerimizde yardım, zorda kalana kucak açma her zaman oldu her zamanda olsun. Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Ellerine sağlık. PC düzeldi verdiğin bilgiler sayesinde. Eski pc evet ama 3,5 saat gidiyor pili. Bundan vaz geçemiyorum.

  • admin dedi ki:

   Allah sizden de hepimizden de razı olsun… İşe yaradığına sevindim… İlginiz için teşekkürler.

 8. hasan erbilir dedi ki:

  Yalnız bu dosyanın içide sadece exe dosyası var. plaform.ini diye bir dosya yok. ilgilenirseniz sevinirim…

  • admin dedi ki:

   Açıklamada ifade edildiği gibi, .exe aslında paketlenmiş bir .rar/.zip dosyası. winrar ile içeriğini bir klasöre açtıktan (Extract), sonra platform.ini’yi göreceksiniz.

  • admin dedi ki:

   Açıklamada ifade edildiği gibi, .exe aslında paketlenmiş bir .rar/.zip dosyası. winrar ile içeriğini bir klasöre açtıktan (Extract), sonra platform.ini’yi göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir