Internetten Video indirmek, Dönüştürmek ve sitenizde kulllanmak

Internette rastladığınız videoları sabit diskinize kayıt etmek, bazen farklı bir cihaza transfer edip izlemek ya da web sitenizde kullanmak istediğinizde uygulayabileceğiniz çok farklı seçenekler mevcut. Hazırladığım bir videoda, benim uyguladığım ve memnun kaldığım yöntemleri paylaşmaya çalıştım. Internetten video indirmek, mobil bir cihaza ya da başka bir sisteme uygun hale getirmek (dönüştürmek), altyazı ya da logo eklemek ve hatta web sayfanızda videoyu paylaşmakla ilgili ipuçları….Yazının devamında, bazı kodlar ve yazılımlara ait linkler var…

JW Playerhttp://www.longtailvideo.com/

Oldukça popüler ve başarılı bir çevrimiçi oynatıcıdır. Hem video, hem müzik dosyalarını internet üzerinde oynatmanızı sağlar… Nedeni bilinmeyen bir sebeple mahkeme kararıyla erişimi engellenmiş olsa da, nasıl erişeceğinizi bildiğinizi var sayıyorum…

Herhangi bir internet sayfasında aşağıdaki şekilde jwplayer’ı yerleştirmek mümkündür.

<embed
src=”player.swf”
width=”640″
height=”500″
allowscriptaccess=”always”
allowfullscreen=”true”
flashvars=”file=http://www.gokhansonmez.com/video.flv”/>

Burada dikkat edilecek şeylerden bir tanesi, player.swf yani jwplayer dosyasının erişilebilir olması ve height olarak gösterilecek videoya 20 piksel kadar eklemek. Eğer player barını video üzerine almamışsanız, standart oynatıcı bar, alt kısımda 20 piksellik bir alan kaplamaktadır. Yukarıdaki video 480 piksel yüksekliğe sahip, 20 ekleyince, height’i 380 girmem gerekiyor.

WordPress ve diğer bir çok içerik yönetim ve blog sistemi için JWPlayer eklentileride var. Aynı videoyu wordpress sayfasında JWPlayer eklentisiyle göstermek için çeşitli kolaylıklar sunulmuştur. Videoda anlatıldığı şekilde, videonun olduğu adresi kopyalayıp, sitenizde kullanabilirsiniz.

Download Helperhttps://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/video-downloadhelper/

Firefox tarayıcısı için geliştirilmiş, video indirme ve dönüştürme eklentisidir. Firefox Araçlar > Eklentiler ya da CTRL-Shift-A tuş kombinasyonuyla açılan eklentiler penceresinden Firefox’a eklenebilir.

FormatFactoryhttp://www.pcfreetime.com/

Videolarınıza, logo, alt yazı ekleyip, istediğiniz formatlara dönüştürme işlemini gerçekleştirebileceğiniz ücretsiz yazılımdır. Sisteminize kurarken, reklamla ilgili bazı şeyleri kurmak isteyecektir. Engellerseniz sıkıntı olmaz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir