Eski PSP (PlayStation Portable)’a hayat öpücüğü…

Sony, Playstation Portable el konsolunu çıkaralı çok olsa da, çocukların ne zaman hangi konsola ilgi göstereceğini kestirmek zor. Bazen gördükleri bir oyun, bazen bir arkadaşları, yüzüne bakmadıkları cihaz ya da sistemlerin yeniden popüler olmasını sağlıyor. Bizde de öyle oldu. Yeğenlerine sünnetlerinde PSP hediye edilene kadar bir köşeye kaldırdığımız PSP’ye bakmayan kızım tekrar PSP ile oynamak isteyince ne yapacağımızı şaşırdık. Öyle ki güç adaptörünü bulup cihazı şarj bile edemedik… Yeni adaptör alınca da, PSP’nin firmware’inin geri kaldığını fark etmemiz çok sürmedi. Yeni sürüme nasıl terfi ederiz, Pandora pilini bulurmuyuz diye sağa sola bakınırken, herşeyin yazılım yüklemek kadar kolay olduğunu öğrendik. Ama herşey kağıt üzerinde göründüğü kadar kolay olmuyor. Bu yazımızda, PSP terfi maceramızı konu edinerek, bizim yaşadığımız sorunlarla karşılaşan olursa yardımcı olalım dedik… Ilk sürüm PSP’den, yayınlanan en son CFW’ye terfi hikayemiz…PSP’yi en son firmware’e terfi ettirmek ve sonra custom firmware yüklemekle ilgili açıklamalar aşağıdaki sayfada yer alıyor.

http://forums.dashhacks.com/psp-tutorials-guides/306417-hacking-psp-mega-thread-never-outdated.html

Burada farklı bir şey yazmayacağım aslında. Hatta karşılaşacağınız sorunlar ve PSP’nizin bozulması, brick olmasıyla ilgili en ufak bir sorumlulukta kabul etmeyeceğim. Tüm sorumluluk size ait.
Yazacaklarımı farklı kılacak olan, terfi adımlarını aşarken, karşılaştığım ve çözümünün çoğu kişi tarafından bulunmadığını gördüğüm, bana özel sorunlar…

PSP’yi Orjinal Firmware’e Terfi Ettirmek

Sony’nin en son yayınladığı Firmware, 6.60 sürümü ve Sony’nin sitelerinde yer alıyor. Aşağıdaki sayfalardan indirebilirsiniz.

http://us.playstation.com/support/systemupdates/psp/pc/index.htm

http://asia.playstation.com/hk/en/support/p/updateMethod_PSP#update_pc

Siteden indirdiğiniz EBOOT.PBP dosyasını PSP>GAME>UPDATE klasörüne yükleyin. (PSP’yi USB’den bir bilgisayara bağlayıp, Settings başlığı altındaki USB Connection’ı tıklamanız gerektiğini hatırlatayım.)

PSP arayüzünde oyunların yer aldığı Game sekmesine gidip memory stick’ten Update’i seçtiğinizde, en son sürüm Orjinal Firmware’e normalde ulaşmanız gerekir…

Fakat bazılarında bende olduğu gibi,aşağıdaki hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

The system configuration of this PSP
system does not appear to be correct.
The update cannot be completed.
Contact technical support for assistance.
(DRNFFFFFFCD)

Internette uzun süre sorunun neden kaynaklandığını aradım 🙁 Ne yazık ki her kafadan bir ses çıkıyor ve makinayı resetlemekten, Memory Stick’e format atmaya kadar birçok cevap veriliyordu. Hatta bir kaç tanesi bu sorunla karşılaştığı için cihazını Sony’e yollayıp 100 USD karşılığında değiştirmiş. Oysa ki, sorun PSP’nin sahip olduğu anahtarlardan 5 no’lu key’in hatalı olmasından kaynaklanıyor. Bu hatanın sebebi sanırım önceden yüklenmiş CFW.

Yapmanız gereken, Keycleaner adlı ufak utility’i indirmek, PSP’de Game klasörüne kopyalamak ve çalıştırarak, 5 nolu key’i önce set edip, sonra unset etmek. (unset ettikten sonra Orjinal Firmware’i kurun) Benzeri hataların sebepleri ve çözümleride aşağıda yer alıyor.

http://dl.qj.net/download/keycleaner-v14.html

These errors are generated by the hidden updater module sceChkDegeneration, used to detect a patched IdStorage on a TA-082

In order to help you guys out, here’s a list of the errors so you can work out what needs to be done to fix your PSP.

DRNFFFFFFD8 = key 0x4 missing
DRNFFFFFFD7 = key 0x4 header is not “n y r B” (in hex: 6E 79 72 42)

DRNFFFFFFCE = key 0x5 missing
DRNFFFFFFCD = key 0x5 header is not “g k l C” (in hex: 67 6B 6C 43)
* to fix this, get KeyCleaner – then let it clean key 5, run it again and tell it to UNPATCH key 5

DRNFFFFFFC4 = key 0x6 missing
DRNFFFFFFC3 = key 0x6 header is not “r d D M” (in hex: 72 74 44 4D)

DRNFFFFFFB9 = key 0x7 header is not “D a P A” (in hex: 44 61 50 41) – ta-086+ only

DRNFFFFFFB0 = key 0x8 missing ta-086+ only
DRNFFFFFFAF = key 0x8 header is not “p D C L” (in hex: 70 44 43 4C) – ta-086+ only
* to fix this, get IdStorage Manager and click and change key 08 to

70 44 43 4C 01 00 00 00 0C 00 00 00 76 FC 19 C8 0A 00 19 00 10 00 0D 00 07 00 02 and all zeroes after that

CTA80000025 = region key (0x100) is damaged or missing (irrecoverable unless you have a backup)

Most of these problems can be fixed using the excellent KeyCleaner and IdStorage Manager by Chilly Willy.

Feel free to share other solutions here but do NOT upload the keys themselves as they are copyrighted data.

Other errors:
FFFFFFFE = critical error at the end of the update – flash1 related, try restoring default settings

kaynak : http://forums.qj.net/psp-firmware-discussion/132993-solutions-message-drnffffffcd-drnffffffce-d-rnffffffb9-other.html

PSP’yi En son Hackli, 6.60 sürüm Firmware’e Terfi Ettirmek

Aşağıdaki sayfada, bu notu yazarken bulabileceğiniz, en son ve başarılı 6.60 firmware,  6.60 PRO-C fix3 ismiyle yer almaktadır.  6.60 PRO-C fix3‘i indirin ve .rar dosyası içerisinde PSP>Game klasörü içerisinde yer alan 3 klasörü (CIPL_Flasher , FastRecovery, PROUPDATE), PSP’nizin Game klasörüne kopyalayın.

http://code.google.com/p/procfw/

PSP’nizi çalıştırıp, Game sekmesine girdiğinizde, üç yeni seçenek göreceksiniz. Bunlardan ilk olarak Pro Update’i çalıştırın ve sisteminize kurulmasını sağlayın. Yükleme işlemi kısa sürede tamamlanacak ve yeniden XMB yani PSP arayüzünü yüklemek için sizden komut bekleyecektir. Yeniden PSP arayüzüne döndüğünüzde ki bazıları benim gibi dönemiyor (alt paragrafta çözümü yazacağım), sisteminizin ulaştığı son firmware’i system, system settings altında yer alan System Information bölümünden kontrol edin. “System Software : 6.60 Pro-C” yazacaktır. İşimiz henüz bitmedi, PSP’yi kapatmadan, tekrar Game sekmesine gidip, CIPL Flasher for Pro-C’yi çalıştırın. Bu mevcut cfw’yi PSP’nin çipine yazacak ve CFW kalıcı olacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken, Game klasöründe yer alan, Fast Recovery haricindeki diğer dosyaları silin (ihtiyacınız kalmadı) ve PSP’nizi güle güle kullanın.

6.60 Pro Update yüklenip tekrar XMB’ye geri döneceğimiz zaman bendeki PSP takıldı kaldı. Durmadan birşey okumaya çalışıyor gibiydi. Birşey yapıyordur diye uzun süre, makinayı kapatamadımda…Kapatma işleminide ancak Pili çıkararak başardım 🙂 . Sorun nedir diye araştırırken, Memory Stick’i formatlayınca sorunun ortadan kalktığını Pro6.60 FAQ’sunda okudum. Özel bazı dosyaların backup’ını aldım (kızın .mp3’lerini unutmuşum sildim) PSP System başlığından Memory Stick’i formatladım. Tekrar 6.60 Pro-C fix3 dosyalarını Game klasörüne yükleyip, yukardaki işlemleri yaptığımda bir sorunla karşılaşmadım.

Son olarak oyunların ISO ya da CSO dosyalarını atmak için PSP memory Stick’inde ISO klasörü oluşturmayı unutmayın…

İyi eğlenceler…

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir