Yeni teknolojiyle Amiga 500’ler geliyor…

AmigaBir zamanların efsanesi haline gelmiş Amiga bilgisayarlarını birçok kişi kullanmış, bir çok bilgisayar oyununun ilk sürümlerini bu bilgisayarlarda saatlerce oynamışızdır.  Yirmi yıl önce üretilen bu bilgisayarların günümüzde sayısı giderek azalmakta, çalışan cihaz olmasına rağmen yeni teknolojilere uyumu sorun olmaktadır. Bu soruna cevap olacak iki farklı Amiga projesi tüm hızıyla devam ediyor. Amaç yeni teknolojiyle üretilmiş, yeni teknolojilerle barışık Amiga üretmek…

Clone-A  Projesi
Clone-A projesi en son 31 Mart 2007 tarihinde Almanya’nın Aachen şehrinde düzenlenen bir toplantıyla sergilenmiş ve katılımcılardan büyük ilgi görmüş. Yapılan testlerde sadece 1 programın sistemi kilitlediği ama bunun disket okuma hatasından mı kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılamamış ve aynı hatayı bir daha üretememişler. Kısacası Amiga500 ile %100 uyumlu olan Clone-A projesi emin adımlarla yoluna devam ediyor.. Bu haberle ilgili ayrıntılar aşağıdaki sayfada..

http://ami.ga/news/news124_e.htm

Clone-A sistemiyle ilgili ayrıntılı bilgileri ve Individual Computer’den Jens Schoenfeld ile yapılan bir söyleşiyi, Total Amiga dergisinin 25. sayısında bulabilirsiniz.

Total Amiga dergisinin 25.sayısındaki bu röportajı aşağıdaki bağdan indirebilirsiniz.

Jens Schoenfeld ile Clone-A üzerine söyleşi (PDF, 363KB)

Clone-A

Clone-A

Clone-A

Fotoğraflar Amiga.org sitesinden alınmıştır.

MiniMiG (Mini AMiGA) Projesi

Clone-A ile bildiğimiz kadar aynı düşünceye sahip bir diğer projede Minimig. Minimig projesinde yine FPGA işlemcileri kullanılarak, yeni teknolojiyle Amiga üretilmesi planlanmış. Projeyi üstlenen ve gerçekleştiren Dennis van Weeren projesini bu yaz opensource bir proje olarak yayınlayacakmış. Görünüşe göre Minimig, Clone-A’dan ilerde. Clone-A’nın avantajı ise tamamen işlemcileri logic-analyzer gibi cihazlarla inceleyerek, birebir oluşturmaya çalışmalarında yatıyor. Dennis’in projesindeyse bildiğim kadarıyla, Winuae kaynakları referans alınmıştı.

Minimig boardu bitmiş hali (bence bir bakın) —> http://www.minimig.de/img/minimig_rev_1_0_pcb.jpg

daha fazla fotoğraf için tıklayınız (Lotus vs. çalışıyor)

MiniMig

mnimig

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Zee dedi ki:

    Çok güzel projelerdi bunlar. Gökhan abi hala aynı yerde misin Fatih kıztaşında ..görüşmek istiyorum ..denemem gereken kartlar var ,amma elimde sistem yok ..turbo kart var denemek istiyorum yardımcı olabilirmisin..

  2. admin dedi ki:

    Evet…Aynı yerdeyim…Kartlar hangi sistem için? Amiga 500, 1200, 4000? retroturkgmail.com’dan bana ulaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir