Roland SC-88 Ses Modülünü 110v’dan 220v’a dönüştürmek

Doksanlı yıllarda Roland SC (Sound Canvas) serisi ses modülleri, tüm müzisyenler gibi Bilgisayar Oyunlarına müzik besteleyen sanatçılarında çokça tercih ettiği sistemler oldular. O dönemde böyle bir donanımla oyun müziklerini dinlemek bizler için tatlı bir hayaldi (hatta çoğumuzun bu cihazlardan haberimiz bile yoktu. Tolga Abacı (aka RetroMaster) sağolsun bilgilendirmese benim de haberim olmayacaktı). Ülkemizde çok bilinmeyen en azından çok bulunmayan bu donanımları, yıllar sonra yurtdışından getirterek sahip olabildik. Bu seferde karşımıza bir başka sorun çıktı… Roland serisi cihazları ABD ya da Japonyada kolayca bulabilmemize rağmen (fiyat nispeten daha ucuz) ülkemizde kullanabilmek için 220v-110volt dönüştürücüye (Step down converter) ihtiyacımız olacak… Merak etmeyin bir seçeneğimiz daha var…

Roland SC-88 ve SC-88Pro ‘yu basit bir düzenlemeyle 110v’dan 220v’a dönüştürebilirsiniz. Cihazı açtığınız zaman aşağıdaki fotoğrafta görülen siyah kabloyu, bulunduğu konumdan sökerek (kesmek daha mantıklı), 230v olarak işaretlediğim kısıma lehimlemeniz yeterli olacaktır.

sc88_voltaj

Roland SC-55, SC-88 ya da SC-55 modu olan bir Roland Modüle sahipseniz, aşağıdaki siteden Duke Nukem 3D oyunu, temasının bestekarı Lee Jackson’ın orjinal midi dosyasını indirip, sisteminizde çaldırabilirsiniz…Midi dosyalarından ikincisi Roland SC-88 için özeldir.

http://leejacksonaudio.lbjackson.com/html/download.html

Roland SC sisteminiz yoksa, youtube’dan dinleyebilirsiniz…

Roland SC-55 Tanıtım Video

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir