Ipad Mini Başarısız olacak…Iphone 5 gibi…

Yazacaklarıma dikkat çekmek için böyle iddialı bir başlık atmam gerekiyordu. Apple ürünlerine bağlı ve ne çıkarırsa almak için yarışan Apple fanatikleri, Apple ürünlerinin her zaman rekor satışlara ulaşmasını sağlayacaktır. Buna en ufak bir şüphem yok. Cebindeki akıllı telefonun özelliklerini kullanmayıp, Facebook’dan başka internet sitesi tanımayan insanımız için iPhone ya da diğer Apple ürünlerinin bir nevi statü aracı olması, Apple’ın yeni ürünlerinin, ülkemizde de daha yıllarca üstünlüğünü korumasını sağlayacaktır. Ama teknoloji dünyası yerinde durmuyor ve Apple’ın işi gerçekten zor…Neden mi? Yazının devamında…

Apple gerek üretim kalitesi, gerek akıllı cep telefonu ve tablet pazarını tanımlayan firma olarak milyonların sevgilisi. Çoğu Apple severde, aslında Apple’ın sunduklarından çok, statü gereği Apple ürünlerini kullanıyor. Madalyonun bir diğer yüzünde ise ne istediğini bilen, bilinçli tüketici yer alıyor. Bunların tercihlerini, ürünlerin sunduğu  değişik özellikler belirliyor. Bazısı tableti bir veri giriş aracı, bazısı veriye ulaşmak için kullanıyor. İslevsellik ve istediğini özgürce yapabilmek ya da alabilmek çok önemli. Bu kullanıcıların çoğunun, iPad ya da iPhone seçmeside şaşılacak bir durum değil. Uygulama çeşitliliği acısından Apple ürünleri hala en iyi durumdalar. Ama teknolojik olarak artık rakipsiz değiller ve bu önümüzdeki dönem kanımca Apple’i oldukça zorlayacak.

Ne demek istediğimi bilgisayar dünyasına biraz yakın olanlara bir örnekle açıklamaya çalışayım. Bundan 10-15 yıl önce hemen herkesin bilgisayarında video izlemek için Apple’in Quicktime Player’ı kurulu olurdu. Çünkü o dönemde en başarılı ve güzel film tanıtımları, videolar QuickTime ile sunulurdu. Hatta Byte ve PC Life dergilerinin hediye CD’lerini hazırlarken QuickTime installer’ı muhakkak koyar, sistemde kurulumu diye kontrol ederdik. QuickTime videoları çok daha hızlı ve sorunsuz olarak oynatan vlc player, mediaplayer classic gibi yazılımlar çıkınca, quicktime’ı kimse kurmaz oldu (video kurgu işiyle uğraşanlar hariç). Artık ağır ve insanı sınırlayan QuickTime Player’a ihtiyacımız yoktu. (Quicktime Player’ı ya da Itunnes’u mecbur olmadıktan sonra kim bilgisayarına kurar ki?)

Günümüz Apple ürünleri de, dünkü Quicktime Player’dan farksız. Başlangıçta, teknolojik üstünlükle, önde götürdükleri alanları, rakipleri çok daha esnek özelliklerle dolduruyorlar. Hem tablet dünyasında hem akıllı telefon dünyasında rakipsiz olan Apple’ın artık çok ciddi rakipleri ve ürünlerine çok başarılı alternatifler var. Rakipler sadece, aynı hızı, konforu, üretim kalitesini ve yazılım çeşitliliğini sunmakla kalmayıp Apple’ın sınırlamalarından uzakta, daha iyi fiyat performans oranıyla her geçen gün Apple’ı daha da zorluyorlar. Bir iPad’e bir iPhone’a film atabilmek ya da veri alış verişi için iTunes üzerinden taklalar atmak yerine, bilgisayara bağladığınızda (jailbreak ya da root yapmadan) sanki bir sabit disk, Flash bellek bağlamışsınız gibi her yerine kolayca erisebileceğiniz alternatifleriniz var. Herhangi bir USB joystiği ya da klavyeyi bu cihazlara bağlamak için uğraşmanıza ya da bu işler için bir apps almanıza da gerek yok. Kısacası Apple’ın sizi sınırlayan tüm yasakları, alternatiflerinde yok. Apple’ın elinde tuttuğu zincirleri gevşetmeye niyetide yok. Bu kendi felsefesine ihanet olur…

Samsung’un Galaxy S3 telefonu iPhone’a kanımca çok ciddi bir uyarıydı. Ardından Google’ın Nexus 7’si iPad ve diğer tabletlere, yol gösterdi. Önümüzdeki dönemde Microsoft’un Surface adlı tableti ve diğer bilgisayar üreticilerinin hazırladıkları Windows 8 işletim sistemli tablet ve cep telefonlarının Android sistemli tablet ve cep telefonları gibi, başarılı olacağına inanıyorum. Çünkü bu ürünlerde Android sistemler gibi, Apple’in baskılarından, sınırlamalarından uzak görünüyorlar (USB neredeyse standart).

Kısacası, biraz abartılıda olsa başlıkta ifade ettiğim gibi, Apple yeni bir teknolojik üstünlük sağlayana kadar, Apple’a kendi oluşturduğu ve uzun süre liderlik ettiği akıllı telefon ve tablet pazarında rahat yok. Eski günleri çok arayacaklar…

Not: Bu yazı otobüste, iPod Touch 4g ile yazıldı. Yıllardır büyük bir zevkle kullandığım bir cihaz. Google’ın 16GB’lık Nexus7’yi 199USD, 32GB’lık Nexus 7’yi 249 USD’den satmayı planladığı bu günlerde (29 Ekimde) Ipod Touch ya da Ipad Mini (16GB – 330 USD) almayı çok akıllıca bulmuyorum.. – Google’ın 99 USD’lik bir tablet üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Not2 : Yazıyı yazmamın üzerinden 10 gün kadar geçti sanırım…Google’ın 10 inch tableti Nexus 10, engadget’in eline geçti. Bu specler ve bu fiyatla, sadece Ipad değil, diğer tabletlerinde satamaması gerek. Google tablet dünyasını alt üst etmeye devam ediyor. Her ne kadar google’dan nefrette etsem durum böyle (neden nefret ettiğimi sonra bir yazıda paylaşacağım)
http://www.engadget.com/2012/10/29/nexus-10-vs-the-competition-fight/

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir